Menu
menu      Tunezja - informacje, wspomnienia, newsy
menu      amortyzatory której firmy lepszy w Punto 1
menu      amortyzacja przy jakich stopach na ile lat
menu      amortyzatory gazowe olejowe które wybrać
menu      amortyzatory gazowe czy olejowe które lepsze
menu      amortyzatory Peugeot 406 Coupe jakie ?
menu      amortyzatory gazowe tylnej klapy
menu      amortyzacja używanego samochodu ciężarowego
menu      amortyzatory Lanos jaki pasuje
menu      amortyzatory gazowe vs olejowe
menu      Amortyzator AUDI b80 KYB

zdjecie drog zolciowych
webms 7027
indeks 525

Tunezja - informacje, wspomnienia, newsy

" />Codzienny dojazd samochodem do Wawy i z powrotem to około 1000 zł miesięcznie (+ amortyzacja samochodu - niech będzie 200 zł na miesiąc) i 4 godziny czasu. Nie tak tragicznie, po pracy zostaje jeszcze 4 godzinki dziennie w domu. Jeżeli udałoby się znaleźć pracę za 2000 zł na rękę, to już robią się minimalne ostrołęckie zarobki. Do tego należy porównać ceny mieszkań w Oce i Wawie - myślę, że Ostrołęka tak szybko nam się nie wyludni . Poza tym - można zawsze wynając jakiś kącik w Wawie i nocować np. co drugi dzień - wtedy można oszczędzić kolejne 150 zł (pokój to około 350 zł).
Myślę, że zamiast siedzieć w Oce i nic nie robić, lepiej zastosować wariant warszawski - zawsze to bez porównania bliżej niż wyjazd za granicę.

" />Mam serdeczna prośbę do osób które sa zorientowane w temacie rozliczania z
Urzędem skarbowym podatku z najmu mieszkania.
Przez ponad rok wynajmowałem moje mieszkanie osobie fizycznej z
przeznaczeniem na cele mieszkaniowe. Przez cały 2003 rok placiłem podatek,
co kwartał w formie ryczłtu 8,5%. Na poczatku stycznia najemca nagle się
wyprowadził nie powiadamiajac mnie o tym. Narobił sporo szkód, mieszkanie
wymaga generalnego sprzatania, remontu, wymiany części mebli.
Czy muszę powiadomić urzad skarbowy że nie od stycznia nie otrzymuję
dochodów z najmu. Czy jeżeli za kilka miesięcy chciałbym wynająć mieszkanie
muszę ponownie wybrać forme opodatkowania, czy dalej będę na ryczałcie.
Prawde mówią to z uwagi na koszty które muszę teraz ponieść aby doprowadzić
mieszkanie do stanu używalności, chętnie bym wybrał inną formę opodatkowania.
Czytałem też gdzieś, że można mieszkanie i wyposażenie mieszkania
amortyzować ale nie bardzo sie w tym wszystkim orietuje.
Mieszkanie to jest w chwili obecnej jedynym żródłem utrzymania,chcę być
wobec fiskusa w porzadku i będę płacił podatek,ale chciałbym wykożystac
wszystkie możliwosci które daje mi prawo, aby ten podatek zminimalizować.
Z góry dziękuję za wszystkie wypowiedzi.
M.

" />Przed wynajeciem prosze zlozyc w Urzedzie skarbowym deklaracje vat 6 - dot zwolnienaiz vatu. Jesli tego Pani nie zrobi przed zawarciem umowy na wynajem (choc 1 dzien wczesniej) trzeba bedzie placic vat 22%....
Nastepnie zawrzec umowe i co miesiac do 20-kazdego miesiaca odprowadzac 19% od kwoty otrzymanej oczywiscie uwzgledniajac koszty (media, amortyzacja,itd) oraz co miesiac do 20-go skaladac deklaracje Pit 5 (oczywiscie od momentu przekroczenia kwoty wolnej od podatku czyli w br roku ok 2700zl)
Prz rozliczeniu rocznym nalezy kwoty wykazane w PIT 5 ujac w rozliczeniu rocznym.
Nie ma koniecznosci zakladania dzialalnosci gospodarczej, US traktuje taki najem jako okazjonalny a nie czysto zarobkowy (1 miweszkanie po rodzinie...)

Posiadam mieszkanie wiec w razie klopotow prosze pytac andrzeja@idea.net.pl
pozdrawiam
Andrzej z Gdyni

" />W jaki sposób obliczć amortyzację lokali mieszkalnych umeblowanych i urządzonych dla celów podatkowych i co można rozliczać w kosztach i odliczać od przychodu z czynszu. W jaki sposób prowadzić ewidencję przychodu i rozliczać amortyzację urządzeń pralka, lodówka, firanki, meble
Co jest stałym wyposażeniem lokalu mieszkalnego bez którego nie można wynajmować mieszkania bo nie można w nim zamieszkiwać? A co dodatkowym wyposażeniem
Obecnie bardzo dużo ludzi wynajmuje mieszkania umeblowane, bo do pustego nie zawsze chcą sie sprowadzic . Co prawda UM i RM takiej sprawy nie widzi, bo tkwi jeszcze w epoce socjalizmu gdzie wynajem lokalu mieszkalnego było przestepstwem i wychodzi z założenia, że jak chcesz mieszkać to sobie kupA pzrecież wynajmowanie mieszkań to sposób na bezdomnośc a nic za darmo
Dużo ludzi wynajmuje mieszkania ale nie wie jak rozliczać się z podatkami, odzyskać trochę pieniędzy przez wyliczenie amortyzacji i ujęcie jej w koszty. A jak amortyzować wyposażenie, pralke, lodówkę, szafki kuchenne, lampy, co to jest remont a co naprawa, co modernizacja jak to wszystko rozgraniczyć? Może GP podejmie ten temat bo napewno zainteresuje to dużo ludzi
Amortyzacja lokali mieszkalnych wynajmowanych z wyposażeniem przez osoby fizyczne.

" />Jako osoba fizyczna chcę wynająć mieszkanie w całości (lub części). Czy wynajmując mieszkanie na krócej niż rok jednak regularnie (np. studentom) staje się najemcą i mogę amortyzować mieszkanie? Czy mieszkanie musi spełniać jakieś dodatkowe warunki, aby móc być wynajmowane i amortyzowane? Jeżeli wynajmował będe tylko częśc to czy moge amortyzować mieszkanie i w jakiej części. Czy do kosztów uzyskania dochodu mogę doliczyć cały czynsz i opłaty za media? Czy kwota jaką wydam na wyposarzenie mieszkania (meble, sprzet AGD, no i prawdopodobnie remont) może być doliczona do wartości mieszkania i później amortyzowana? Jeżeli mieszkanie jest wzięte na kredyt to czy spłacane odsetki moge odliczyć od dochodu? Czy mając dochód z innych źródeł (umowa o prace, zlecenie) rozliczam się na jednym picie i jeżeli poniosę jakieś straty z tytułu wynajmu lokalu to moge je pokryć(odliczyć) z pozostałych dochodów?

Witam szanownych forumowiczów!

Jestem tu nowy i chciałbym zadać pytanie dot. kwestii amortyzacji nieruchomości. Noszę się z zamiarem kupna mieszkania pod wynajem. Mam upatrzony lokal w starej, przedwojennej kamienicy i mam w związku z tym następujące pytania:
1. Kupując powyższe mieszkanie stanę się również właścicielem części działki, na której stoi kamienica. Zgodnie z ust. o PIT, art. 22c, "Amortyzacji nie podlegają: 1) grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów", czy powinienem, i jeśli tak to o ile, obniżyć wartość środka wpisanego do ewidencji? Może lepiej podczas spisywania umowy (przedwstępna, akt notarialny), napisać, że kupuję działkę za X, a stojąca na niej nieruchomość za Y?
2. Kamienica jest przedwojenna i dlatego zgodnie z ust o PIT, art. 22j (pkt. 1.3) chciałbym ustanowić indywidualnie ustalić stawkę amortyzacyjną, na maksymalną: 10% rocznie, jednak zgodnie z pkt. 3.1, tylko "jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy". I tu mam pytanie: w jaki sposób wykaże? Czy wystarczy, że w akcie notarialnym będzie rok budowy, czy może powinienem poprosić obecnego właściciela o jakieś oświadczenie np. "wykorzystywałem mieszkanie przez X lat"? Co jeśli odsprzedaje on mieszkanie np. po 3 latach, szukać poprzedniego?

Z góry dziękuję za pomoc,
pozdrawiam.

Od wynajmu mieszkań nie płaci się VATu, a koszty jakie będziesz miał związane z jego wynajmowaniem będziesz mógł sobie odliczyć od przychodu. Jeśli będziesz wynajmował w ramach DG to także będziesz mógł sobie wliczyć w koszty odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania, a także będziesz je mógł sobie amortyzować.
Najlepiej zapytać księgowego o to jak będzie najlepiej w Twojej konkretnej sytuacji.

tutaj jeszcze przeczytaj --> http://forumpi.pl/viewtopic.php?t=806

Jeśli wynajmujesz mieszkanie jako osoba fizyczna (bez założonej DG) Twoimi kosztami uzyskania przychodu jest czynsz który płacisz do spółdzielni (wspólnoty) mieszkaniowej, rachunki za media, ubezpieczenie mieszkania, jego wyposażenie (lecz nie wszystkie elementy).
Wracając jeszcze do tego czynszu i rachunków za media to są one Twoim kosztem o ile Ty sam je płacisz, jeśli w umowie najmu zawrzecie że Najemca płaci te koszty to oczywiście nie będziesz mógł ich sobie odliczać. Polecam (bo sprawdziłem na sobie i nie tylko), abyś sam płacił czynsz do spółdzielni a rachunki za media niech płaci Najemca - przepisz na niego prąd, gaz, kablówkę, itp.
Teraz jeszcze coś o kredycie. Jeśli prowadzisz DG gospodarczą to Twoim kosztem są też odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania, możesz je także sobie amortyzować (masz koszt na papierze a nie w kieszeni). Oczywiście najlepiej omówić się raz u księgowego i niech on wyjaśni Ci jeszcze raz wszytko dokładnie bo ja ekspertem podatkowym tez nie jestem a wiem co nieco tylko z racji tego że wynajmuje też mieszkania..

Te 50k zł. przychodu z wynajmu lokalu użytkowego to kwota po przekroczeniu której automatycznie staniesz się VATowcem. Czyli jeśli wynajmujesz lokal za 4160 zł. miesięcznie, nie musisz do tej kwoty doliczać 22% VAT, jeśli natomiast czynsz najmu to 4170 zł. to w 12-stym miesiącu roku przekroczysz magiczne 50k zł. i staniesz się już VATowcem i będziesz musiał już nim być nawet jeśli w następnym roku obniżysz czynsz najmu. Przypominam że do tych 50k zł. nie wliczają się przychody z wynajmu lokali mieszkalnych.

Pozdrawiam

Zarabiamy na wynajmie, więc trzeba się rozliczyć z fiskusem. Jak to zrobić, żeby zapłacić mu jak najmniej? Czy lepiej wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych, ryczałt ewidencjonowany, a może założyć własną firmę? Niewiele osób wie, że koszt, jakim był dla nas zakup mieszkania, można amortyzować, to może oznaczać, że zamiast zysku do opodatkowania, będziemy mieli stratę.

Coś o podatkach od wynajmu nieruchomości, zobaczcie odcinek 32 > http://nieruchomosci.tvbiznes.pl/


Zarabiamy na wynajmie, więc trzeba się rozliczyć z fiskusem. Jak to zrobić, żeby zapłacić mu jak najmniej? Czy lepiej wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych, ryczałt ewidencjonowany, a może założyć własną firmę? Niewiele osób wie, że koszt, jakim był dla nas zakup mieszkania, można amortyzować, to może oznaczać, że zamiast zysku do opodatkowania, będziemy mieli stratę.

Coś o podatkach od wynajmu nieruchomości, zobaczcie odcinek 32 > http://nieruchomosci.tvbiznes.pl/


super link - treściwe i konkretne!

Co ciekawe - amortyzacja przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego - 10 lat - czyli aż 10% rocznie. Taka stawka amortyzacji sprawia, że warto rozliczać mieszkanie kupione na rynku wtórnym by bić ładne koszty i płacić umniejszony podatek.

Design by flankerds.com